E-papierosy coraz bliżej standaryzacji

E-papierosy coraz bliżej standaryzacji

Prace nad pierwszą europejską normą jakościową dla e-papierosów nabierają tempa. W czwartek 21 marca w Kopenhadze odbędzie się spotkanie unijnego Komitetu Technicznego badającego elektroniczne papierosy. Polskę reprezentują eksperci zajmujący się płynami do ich uzupełniania, tzw. e-liquidami.

Na przestrzeni ostatnich 4 lat to już siódme posiedzenie plenarne Komitetu CEN/TC 437 ds. Elektronicznych Inhalatorów Nikotyny oraz Płynów do ich Uzupełniania. Kilkukrotnie w ciągu roku odbywają się również zebrania grup roboczych, które pracują nad poszczególnymi zadaniami przydzielonymi właśnie podczas obrad plenarnych. Poprzednie spotkania organizowane na zlecenie Komisji Europejskiej odbywały się m.in. w Berlinie, Sztokholmie, Bordeaux, Florencji, Warszawie oraz kilkukrotnie w Brukseli.

Gospodarzem kolejnej edycji przypadającej na czwartek 21 marca będzie Duński Komitet Normalizacyjny DS z siedzibą w Kopenhadze. Zaproszeni eksperci z całej Europy skupią się na ujednoliceniu stosowanej terminologii oraz opracowaniu spójnej metodyki badań dla elektronicznych papierosów, zbiorników na płyn do ich uzupełniania, samych płynów
(tzw. e-liquidów), a także norm emisji dla nikotyny podczas korzystania z urządzeń. W projekt zaangażowani są najbardziej uznani naukowcy, jak chociażby profesor Riccardo Polosa, który został uznany w 2014 r. za najbardziej twórczego autora opracowań z dziedziny e-papierosów [1].

Europejscy producenci z branży e-papierosowej są przychylni nadchodzącej standaryzacji. Wierzą, że będzie ona miała pozytywny wpływ na zapewnienie bezpiecznego użytkowania tych urządzeń przez ich użytkowników. Podobnego zdania jest LIPRO e-Liquid Production, polski producent e-liquidów, który aktywnie wspiera prace Komitetu jako reprezentant kraju z ramienia Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.

„Pierwsza europejska norma jakościowa dla tych wyrobów, w której powstawanie jesteśmy zaangażowani od samego początku prac, będzie zawierać wzorcowe metody analityczne. Dzięki nim będzie można przeprowadzać rzetelne testy, a otrzymane wyniki swobodnie porównywać z wszystkimi dotychczasowymi badaniami. Bezpieczeństwo użytkowników e-papierosów od zawsze było dla nas najwyższym priorytetem, dlatego w pełni popieramy prace standaryzacyjne na poziomie unijnym.” – twierdzi Justyna Lipowicz, prezes LIPRO e-Liquid Production.

Nowa norma to kolejny po Dyrektywie Tytoniowej (TPD) krok legislacyjny, który przyczyni się do standaryzacji dynamicznie rozwijającego się sektora e-papierosów oraz e-liquidów.

[1] Zyoud SH, Al.-Jabi SW i Sweileh WM: Worldwide research productivity in the field of electronic cigarette: a bibliometric analysis, 2014, BMC Public Health

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *