E-liquidy i e-papierosy – 10 pytań i odpowiedzi

E-liquidy i e-papierosy – 10 pytań i odpowiedzi

Elektroniczne papierosy zyskują w Polsce coraz więcej użytkowników. Co to są liquidy? To tylko jedno z pytań zadawanych przez klientów. E-liquid i powiązane z nim pojęcia powinny być znane każdemu sprzedawcy e-papierosów. Warto poznać 10 najczęściej zadawanych przez klientów pytań.

 1. Co to jest e-liquid?

Liquid lub e-liquid to specjalny płyn stosowany w elektronicznych papierosach. Jego podgrzanie  pozwala wytworzyć charakterystyczną mgiełkę. Liquidy mogą zawierać nikotynę. Użytkownik jest w stanie dobrać jej odpowiednie stężenie oraz preferowany smak, których na rynku jest spory wybór. E-liquid jest dostępny najczęściej w małych buteleczkach o pojemności 10 ml i tzw. „waper” (czyli e-palacz) sam może napełnić nimi e-papierosa.

2. Co oznaczają moce liquidów?

Moc liquidu oznacza stężenie nikotyny zawartej w danym płynie. Możemy porównać to do tradycyjnych papierosów, spośród których wybierać można m.in. czerwone, niebieskie czy srebrne. W przypadku e-papierosów moce te określane są np. jako: 3, 6, 9, a dana liczba stanowi jej odpowiednik podany w mg/ml. Podział ten zależy od producenta. Im większa moc, tym mocniejszy liquid.

3. Palę tradycyjne papierosy czerwone, jaką moc liquidu potrzebuję?

Przyjmuje się, że czerwonym papierosom odpowiada moc liquidu 14-18 mg/ml, niebieskim – 9-12 mg/ml, super light’om – 3-6 mg/ml.

Tradycyjne papierosy a moce liquidów:

Tradycyjne papierosy Moc liquidu
Czerwone 14-18 mg/ml
Niebieskie 9-12 mg/ml
Super light 3-6 mg/ml

– W przypadku pierwszego zakupu elektronicznego papierosa warto zaproponować klientowi słabszą moc liquidu, ponieważ chmura e-papierosa jest czymś nowym dla organizmu i każda osoba może ją inaczej przyjmować. Dlatego, jeśli ktoś palił dotychczas papierosy niebieskie, najlepiej zaproponować 9 mg/ml  radzi Sebastian Lipowicz z LIPRO e-Liquid Production.

4. Jaki wpływ na jakość liquidu ma jego gęstość?

Gęstość liquidu zależy w głównej mierze od proporcji dwóch składników w nich zawartych: glikolu (PG – glikol propylenowy) i gliceryny (VG – gliceryna roślinna). Im ilość gliceryny jest wyższa od glikolu, tym liquid jest gęstszy i użytkownik e-papierosa może tworzyć większe chmury. To właśnie na tym aspekcie „chmurzenia” zależy wielu klientom, dlatego warto proponować im liquidy z PG/VG: 35/65 lub wyższym. Dodatkowym plusem dużej zwartości gliceryny jest wolniejszy przepływ liquidu na grzałkę, co przekłada się na jego większą wydajność.

 5. Jaki smak liquidu wybrać?

Dobór smaku to kwestia bardzo indywidualna i zależna od gustu. Jedni wolą smaki tytoniowe, inni miętowe, owocowe oraz różnego rodzaju mixy. Dlatego warto poznać bliżej wymagania klienta, dopytując go z jakich liquidów dotychczas korzystał. Zadanie kilku pytań z pewnością pomoże polecić odpowiedni smak.

 6. Czym się różnią gotowe liquidy (od producenta) od DIY czyli tzw. zrób to sam?

Liquidy zakupione u wiarygodnych i rozpoznawalnych na rynku producentów zapewnią użytkownikowi znacznie większe bezpieczeństwo użytkowania całego zestawu i nie wpłyną negatywnie na pracę urządzenia. Korzystanie z e-liquidów znanego pochodzenia to podstawa i jeden z aspektów prawidłowego używania e-papierosa. Warto sprawdzić czy na zakupionym produkcie można znaleźć informację na temat składu i firmy, która go wyprodukowała. Do tego na opakowaniu powinny znaleźć się m.in. dane producenta, data ważności oraz zawartość nikotyny w przyjmowanej dawce. Dzięki takim informacjom ograniczamy ryzyko zakupu wadliwego produktu.

 7. Co to jest grzałka i co jaki czas się ją wymienia?

Grzałka to element grzewczy clearomizera, czyli części do której wlewamy płyn.

– Dzięki grzałce liquid podgrzany do odpowiedniej temperatury uwalnia się w postaci lotnej. Na jej elementy składają się: obudowa, drut oporowy, a także bawełna lub sznurek. W zależności od typu grzałki, wymienia się ją średnio co 40-50 ml zużytego płynu. Wskazówką do zakupu nowej powinna być dla nas zmiana smaku wdychanej chmury – mówi przedstawiciel LIPRO e-Liquid Production.

8. Na co zwrócić uwagę przy wyborze e-papierosa?

Przy wyborze urządzenia, jakim jest elektroniczny papieros, klient powinien zwrócić uwagę na aspekty związane z pojemnością baterii [mAh] oraz zabezpieczeniem przed zwarciem. Ważny jest również okres gwarancyjny. Każda bateria do funkcjonowania e-papierosa potrzebuje parownika.

– Na rynku wyróżnić możemy parowniki dolno-grzałkowe i górno-grzałkowe. W pierwszym płyn zalewany jest od góry, a grzałka zanurzona jest w nim cały czas, dzięki czemu nie musimy obracać urządzenia, aby zanurzyć nośnik liquidu. Natomiast w parownikach górno-grzałkowych, nośnikiem liquidu jest przeważnie krótki lub dłuższy sznurek ceramiczny. Co istotne, każdy typ parownika ma dopisany swój model grzałki – mówi specjalista ze sklepu z liquidami o mocach 3, 6 i 9 mg/ml.

Dodatkowo e-papierosy mogą się różnić takimi parametrami jak:

  • stabilizacja napięcia lub jej brak (ok. 3,6-3,8 V),
  • możliwość regulacji podawanego napięcia [V]/mocy [W],
  • rozmiar gwinta, na który wkręcany jest parownik (standardowy to gwint 510),
  • minimalna oporność grzałki,
  • odcięcie zasilania po 15-sekundowym wciśnięciu przycisku „power”,
  • dioda wskazującą stan naładowania baterii.

9. Czy elektroniczny papieros może mieć wpływ na rzucenie palenia?

W momencie kiedy w rzucaniu palenia nie skutkują różnego rodzaju gumy, inhalatory, plastry czy inne środki stosowane w antynikotynowej terapii zastępczej, alternatywą może być elektroniczny papieros, który zaspokaja głód nikotynowy. Z badania przeprowadzonego w ciągu 15 lat na 160 tys. użytkownikach e-papierosów z USA wynika, że osoby, które zdecydowały się zastąpić tradycyjne papierosy ich elektronicznymi odpowiednikami, miały 65% szans na pozbycie się nałogu na przynajmniej 3 miesiące. W grupie nieużywającej takiego substytutu analogiczny sukces udało się osiągnąć zaledwie 40% osób*.

10. Ile kosztuje „chmurzenie”?

Największy koszt przy użytkowaniu e-papierosów ponoszony jest na początku, a więc przy zakupie samego elektronicznego papierosa. Na dobrej jakości zestaw powinno się przeznaczyć ok. 200 zł. Pozostałe wydatki dotyczą zakupu liquidu – buteleczkę płynu o pojemności 10 ml kupimy za ok. 11 zł. Taka ilość powinna nam wystarczyć nawet na 3 dni.  Do tego należy doliczyć wymianę grzałki średnio 1-2 razy w miesiącu, również za ok. 10 zł. To, ile klient ostatecznie wyda na e-papierosy, zależy oczywiście od częstotliwości ich używania.

 

* Shu-Hong Zhu, Yue-Lin Zhuang, Shiushing Wong, Sharon E Cummins, Gary J Tedeschi, E-cigarette use and associated changes in population smoking cessation: evidence from US current population surveys, British Medical Journal, http://www.bmj.com/content/358/bmj.j3262

LIPRO e-Liquid Production jest jednym z wiodących na polskim rynku producentów liquidów do elektronicznych papierosów. Firma, wykorzystuje 35-letnie doświadczenie produkcyjne, a sama posiada kilkuletnie w produkcji e-liquidów. LIPRO jest czynnym członkiem Komitetu ds. Elektronicznych Inhalatorów Nikotyny oraz Płynów do ich Uzupełniania, który współpracuje przy opracowaniu pierwszej europejskiej normy jakościowej dla e-papierosów i e-liquidów. www.lipro.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *